Počasí


10 tipů pro spokojený vztah

Napsala: Nikola Šmorancová

Datum: 21. září 2012

Dnešní článek bych ráda věnovala vztahům. Je to něco, co nás obklopuje neustále. Nelze nemít k někomu nebo něčemu vztah. Vždy nějaký existuje, ať už je dobrý nebo špatný nebo všelijaký. Dnes bych se ale chtěla spíše věnovat vztahům partnerským, ty jsou pro nás většinou v životě nejdůležitější, a proto je také potřeba, aby i pro náš pohodový život dobře fungovaly.

Přináším vám 10 tipů pro spokojený a naplněný vztah:

 1. Odpusťte si
 2. Odpouštět je lidské a v partnerství to platí dvojnásob. Každý děláme chyby, a pokud to se svým partnerem myslíte vážně, je potřeba se naučit tolerovat osobnost každého z vás. Tím, že svému partnerovi něco dlouhodobě zazlíváte, škodíte tak akorát sami sobě. Máte tedy dvě možnosti - buď mu odpustíte nebo od něj odejdete, co z toho je vaše volba?

 3. Najděte si na sebe čas
 4. I když můžete mít času opravdu málo, na partnera by mělo být času stále dost. Proto dbejte na to, abyste spolu trávili dostatek času. Vztah je jedna velká proměnná - je potřeba na něm pracovat neustále. Věnujte si dostatek času a využijte jej spolu maximálně příjemně.

 5. Berte život více s humorem
 6. Mnoho šťastných vztahů je šťastných zejména proto, že se partneři neberou příliš vážně. Legrace a humor je koření každého spokojeného vztahu a není potřeba jím šetřit.

 7. Projevujte si lásku
 8. Projevy lásky jsou velmi důležité - ať už jde o milou sms, kterou partnerovi během dne pošlete, večeři, kterou mu připravíte nebo dotyky a objetí, které si věnujete. Dávejte si navzájem najevo, jak se máte rádi a váš vztah jen pokvete.

 9. Dávejte si prostor
 10. Jistá míra tolerance a prostoru je v každém spokojeném vztahu opravdu potřebá. Jakmile má jeden z partnerů pocit, že je druhým omezovaný, nebude to nikdy dobře fungovat. Nastavte si vzájemný prostor, který bude vyhovovat oběma a respektujte jej.

 11. Komunikujte a sdílejte
 12. Mluvit, ale "nežvanit" je dalším pravidlem spokojeného soužití. Jistě, že je komunikace v každém vztahu důležitá, ale i zde je dobré dodržovat určitá pravidla. Pokud budete mít určitý cíl komunikace - nestane se vám, že budete mluvit tzv "o ničem". Sdílením zážitků, informací a přání zajistíte vašemu vztahu otevřenost a úpřímnost.

 13. Milá překvapení
 14. Umět překvapit partnera po 10 letech nemusí být vždy jen umění a drahé hmotné dary. Malá překvapení v jakékoli podobě udělají vždy radost. Ať už je to květina, milý vzkaz na lednici nebo třeba výlet o víkendu.

 15. Co dělá partner dobře?
 16. Většina lidí sleduje, co druhý dělá špatně. Od mala jsme cvičení k tomu hledat spíše chyby (např. opravený diktát ve škole červeným zvýrazňovačem poukazující na chyby) než klady. Zkuste to dělat opačně a zaměřte se na to, co se vám na vašem partnerovi líbí, co dělá dobře? Pokud se budete více soustředit na jeho klady - brzy zjistíte, že i váš vztah je hned na jiné úrovni.

 17. Pěstujte společné záliby
 18. Najděte si společné činnosti, které spolu rádi děláte a dělejte je spolu co možná nejčastěji. Jednat se může například o sport, cestování, procházky v přírodě, divadlo nebo kino. Trávením společných aktivit utužujete svůj vztah více než si myslíte.

 19. Začněte znovu!
 20. Jaké to bylo, když jste se potkali poprvé? Pamatujete si na ty okamžiky? Flirtování, letmé doteky, společné zážitky. Zavzpomínejte a zapojte některé zvyky i do současnosti. Objímali jste se dříve častěji? Zkuste tento zvyk obnovit a dejte vašemu vztahu opět jiskru!

  Další zajímavé články: „10 praktických motivačních tipů pro každý den

  Životní poradna
Všechna práva vyhrazena © 2010-2018 Nikola Šraibová, Michaela Lišková

Copyright | Zajímavé odkazy | Životní koučink Praha, Šťastná žena, Vztahový koučink Mentální trénink a sportovní koučink