Počasí


Dobré zažívání? Nic není nemožné!

Napsala: Michaela Lišková

Datum: 21. září 2010

Bojujete s bolestmi břicha? Trpíte nadýmáním? Svazují vás občasné křeče po jídle? Pak se vašemu tělu něco na vašem způsobu stravování zcela jistě nelíbí. Může to být také nesnášenlivost (intolerance) některých druhů potravin. Nesprávné stravování se odráží na celkové funkci našeho organismu (přibírání na váze, nemoci střev a žaludku, vypadávání vlasů, lámání nehtů….), tělo vám, pokud vaše stravování není zcela v pořádku, dá výstražný signál. Pozor! Něco se děje!

Zamyslete se nad tím, co všechno během dne sníte, pro lepší zapamatování si to nejlépe piště. Možná budete koukat kolik nezdravích potravin bohatých na cukry a tuky do sebe denně dostáváte. A není to pouze o tucích a cukrech!

A co na to tělo? Začne hlásit error!!!

Potravinová intolerance – co to je?

V Čechách je tento pojem relativně nový a ne každý si je vědom důsledků, které může potravinová intolerance způsobit. Ve skutečnosti se jedná o neobvyklou reakci těla na určité typy potravin. Nejčastějšími projevy intolerance jsou právě výše zmíněné nadýmání, křeče, vyrážky a jiné kožní projevy, dýchací potíže či bolesti hlavy končící nepříjemnými migrénami.

Jak zjistit na co mám potravinovou intoleranci?

Dnešní svět je již připraven na různé projevy organismu – i na nesnášenlivost určitých druhů potravin. Přejete si zjistit, zdali byste měli vynechat raději z vašeho jídelníčku některé typy jídel? Pak se otestujte! Test potravinové intolerance si můžete dneska vyzkoušet i z pohodlí vašeho domova. Pro ty náročnější, kteří chtějí vysokou spolehlivost a kvalitu, se nabízí také možnost – nejedná se mnohdy o variantu nejlevnější, testy se pohybují od cca 1.500 Kč do 25.000 Kč.

Pokud do sebe rádi investujete, určitě se vám vyplatí zjistit si, co by vaše tělo raději přijímat nemělo. Můžete se vyhnout i nepříjemným onemocněním v budoucnu.

Vzhledem k tomu, že každý organismus je jedinečný, trávíme také různé potraviny jiným způsobem. Závisí také na krevních skupinách, některé krevní skupiny nejsou uzpůsobeny na přijímání masa, jiné právě naopak. Více o potravinách a krevních skupinách naleznete v dalším článku.

Nesnášenlivost laktózy – mléko nechte dětem

Jedná se o nejčastější potravinovou intoleranci vůbec. Laktóza neboli mléčný cukr již dospělý organismus neumí štěpit a tudíž vznikají různé zažívací problémy, nejčastěji jde o nepříjemné nadýmání, křeče v břišní oblasti nebo průjem. Důvod proč malé děti nemají problém se štěpením laktózy, je především takový, že v mléce mateřském je tento cukr obsažen – nazývá se laktáza.

Kravské mléko se řadí mezi největší alergeny vůbec, proto se doporučuje děti v kojeneckém věku kojit mateřským mlékem minimálně do šesti měsíců, aby k těmto reakcím nedocházelo.

Často se stává, že v dospělém těle laktáza chybí a těmto lidem nezbývá nic jiného než pít jiné druhy mléčných výrobků (mléko acidofilní či kysané jogurty), které tyto intolerance nezpůsobují vzhledem k tomu, že se jedná o kysané výrobky. Čím jsme starší, tím je tolerance laktózy zpravidla nižší. Pozor! Intolerance laktózy není nemoc - v asijských státech chybí většině lidem enzym na štěpení mléčného cukru, proto mléko či mléčné výrobky ani nemají zahrnuty ve svém jídelníčku. Dle provedených průzkumů laktózu snášejí více obyvatelé Skandinávie, kde je procento postižených nesnášenlivostí nejnižší, naopak nejvyšší je na kontinentech Afriky a Asie, v Evropě ve Středomoří. Můžete si všimnout, že sýry ve středomořských oblastech jako je řecká feta nebo italská mozzarela obsahují minimální množství laktózy.

Zdroj: Laktóza a fruktóza (I.Kiefer, H.K.Priesch)

Další zajímavé články: „Snídaně jako start do nového dne

Životní poradna
Všechna práva vyhrazena © 2010-2018 Nikola Šraibová, Michaela Lišková

Copyright | Zajímavé odkazy | Životní koučink Praha, Šťastná žena, Vztahový koučink Mentální trénink a sportovní koučink