Počasí


Jak na žárlivost

Napsala: Nikola Šmorancová

Datum: 8. září 2010

Důvodem samotného žárlení bývá nedůvěra ve vztahu s partnerem či pocit ohrožení. Veškeré negativní nálady jsou způsobeny obavami o něco – v případě žárlivosti to může být obava o ztrátu partnera, nebo že zůstanu sám. Strachů je opravdu celá řada a my bychom se vždy měli zaměřovat právě na kořen tohoto strachu. Všechny tyto obavy a strachy jsou zakořeněny v naší mysli nejčastěji během dětství, kdy nám rodiče zakořenili díky několika špatně zvoleným větám negativní návyky v podobě strachů ze ztráty, z ponížení, z trestů, z ignorace apod.

Projevy žárlivosti mohou být opravdu různé, nejčastěji se jedná o tyto jevy:

  • Prohledávání mobilu a emailové schránky, sledování, dotěrné otázky typu: „Kam zase jdeš, vždyť si sotva přišel“, „Musíš se pořád tak parádit?“, „Co na tom facebooku zase hledáš?“

Uvědomte si, přijměte a začněte!

Důležité je si uvědomit, že žárlivostí opravdu trpíte, pokud tento fakt přijmete, řeší se další kroky daleko lépe.

Hledání kořene žárlivosti

Občas se stává, že problém je hluboko v podvědomí a je lepší poradit se s odborníkem, který vám kořen pomůže spolu s vámi lépe vyhledat.

Nejčastější důvody žárlení: sami jste podvedli či jste byli druhým podvedeni, v dětství jste se prali o pozornost s často mladším sourozencem, nevěry se bojíte, protože je všude kolem vás apod.

Pokud jste si jistí, že víte, z čeho tato situace pramení, nezaměřujte se na problém jako takový, nýbrž na jeho řešení.

Energie jde tam, kam soustředíte svoji pozornost!

Soustřeďte energii a pozornost tam, kam opravdu chcete a potřebujete.

Například:

Jsem žárlivý, partnerku neustále kontroluji, bojím se, že přijde někdo lepší a přijdu o ni.

Možné řešení:

Soustřeďte se sami na sebe, jste svobodní, nelpíte na nikom! Máte svoji práci, své záliby, své přátele, svého partnera – ale stále jste tady sami za sebe! Nepotřebujete být závislí na druhých, protože tito lidé tu také žijí pouze za sebe. Nikdo nestojí za to, abychom mu dávali tolik přehnané pozornosti, ani rodiče, ani partner. Máte sami sebe rádi, věříte si a nikdo vám toto nemůže vzít.

Pokud s jakoukoliv větou, kterou jste si výše přečetli, nesouhlasíte, či na vás nepasuje, zaznamenejte si ji a pusťte se do řešení problému co nejdříve. Zjišťujte, z jakého důvodu to takto cítíte, a jak byste si to ideálně představovali. Dělejte malé krůčky ke svému cíli. Buďte trpělivý, protože potřebujete na sebe více času. Zajímejte se o sebe a pěstujte vztah především sami se sebou. Lidé trpící žárlivostí, nevěří mnohdy sami sobě. U sebelásky a sebepřijetí by měl začínat opravdu každý!

S pěstováním sebelásky a sebepřijetí vám pomohou i odborníci Životní poradny.

Další zajímavé články: „Jak si nebrat nic osobně?

Životní poradna
Všechna práva vyhrazena © 2010-2018 Nikola Šraibová, Michaela Lišková

Copyright | Zajímavé odkazy | Životní koučink Praha, Šťastná žena, Vztahový koučink Mentální trénink a sportovní koučink