Počasí


Když potřebujete více energie…

Napsala: Nikola Šmorancová

Datum: 21. listopadu 2010

Zimní období je čas, kdy se nám energie moc nedostává. Tělo je nastavené na úsporný režim a jakákoliv aktivita je pro nás spíše námaha než radost. Lze to ale změnit! A docela jednoduše. Jen je třeba začít tím, že si uvědomíte, co pro dostatek energie děláte či neděláte nyní, a pak spolu s námi hledat nové možnosti i její zdroje!

Pro začátek si položte zásadní otázku: „Jsem fyzicky i psychicky v dobré formě?“ Pokud ne, podívejme se hned vzápětí na množství spánku, které svému tělu dopřáváte. Kolik hodin denně to je? Sotva pět? Pak se nemůžete divit, že vám není přes den do zpěvu. Odborníci stále opakují, že ideální množství je 8 hodin v říši snů a že pod hranicí 6 hodin si nikdy neodpočinete. Stejně tak jako když budete uléhat dlouho po půlnoci! Prokazatelně nejvíce vás zregeneruje spánek, který „stihnete“ naopak před půlnocí….

To máme tedy spánek, velmi důležitý zdroj lidské energie i psychické pohody. Pak je třeba zaměřit se na další denní návyky a položit si další přímé otázky: „Sportuji? Stravuji se zdravě? Mám dostatek lásky? Jsem spokojená/ý ve své stávající práci? Daří se mi po finanční stránce? Vycházím se svými blízkými? Mám se rád/a?“

S odpověďmi nespěchejte, buďte upřímní. Je to důležité, protože všechno, co poukáže na něco, s čím jste nespokojení, co vás trápí, je jednoznačným „požíračem energie“! Jinými slovy, dokud nebudete v psychické pohodě, energie nebude nikdy dost! I kdybyste čistou náhodou prospali deset hodin denně… Co s tím? Pojďme si možnosti znovunabytí spokojenosti a energie ukázat třeba na potížích v práci. Přece jen, krize stále světu vládne a práce se pro mnoho z nás stala v minulých měsících pořádným zdrojem stresu!

Na řadě bude znovu kladení otázek: „Jsem spokojen/á ve své práci? Má pro mě má práce smysl? Vydělávám opravdu tolik, kolik si zasloužím?“ Ani teď nespěchejte a snažte si při tom uvědomit i to, s jakou náladou do práce vůbec vstáváte. Už je to dlouho, co jste se do ní těšili? Pak je něco špatně. Plat, kolegové, možná obor jako takový. A jestliže v tomto případě si už odpovídáte poněkud méně ochotně, neváhejte se obrátit na nás. My vám pomůžeme zjistit, v čem se stala chyba, co vám užírá náladu, energii, chuť do života… A přidáme i pomoc ve zjištění toho, jak situaci vylepšit.

Zkuste zkrátka začít s koučinkem - nabízíme vám 60 minut koučování zcela ZDARMA!

Jak to proběhne? Stačí opět pár správně načasovaných otázek, a dočkáte se odpovědi na všechna trápení. Například budeme zjišťovat:

„Co vše se musí stát, aby pro vás byla tato práce perfektní?“

„Jaký typ práce by pro vás byl absolutně ideální?“

„Jak můžete využít efektivně svůj potenciál?“

Atd.

Samozřejmě můžete odpovědi najít i sami, ale pokud se doberete zjištění, že sami sebe nepovažujete vlastně za vhodné pro jakoukoliv práci, že nedokážete nic pořádně nebo že nemáte na nic nadání, uvědomte si, že problém leží ještě hlouběji, ve vás samých, ve vašem zbytečně nízkém sebevědomí. A to je jeden z vůbec největších požíračů energie na světě vůbec. A bude třeba na tom začít pracovat.

Chcete alespoň pro začátek dosáhnout zlepšení na poli práce? Pojďte do toho a udělejte si následující cvičení:

Napište si minimálně na stránku A4 seznam atributů vysněné práce. A nebojte se pustit fantazii z uzdy. Sněte, představujte si, vzpomeňte si na dětská přání. Cokoliv, co vás napadne a vynoří se vám v hlavě ve spojení s prací a příjemným pocitem. Poté si ke každému atributu vypište seznam současných ekvivalentů, to, jak jste na tom nyní. Sami hned uvidíte, co je potřeba změnit, abyste byli ve svém povolání skutečně spokojení. Opravdu intenzivně věnujte pozornost svému současnému stavu a představte si, jaké by bylo vaše vysněné povolání… Cítíte ten rozdíl? Pokud je zásadní, asi už víte, co s tím. Bude něco třeba změnit. Tak, aby do vašeho života přišel nový příval energie.

Tak jednoduché to je. Když něco negativního změníte v pozitivní, uvolní se obrovská dávka energie, kterou budete moci využít zase pro nápravu v jiné oblasti. Ve vztazích, lásce, sebelásce… Pravda, je to trochu práce, ale s úžasnými výsledky, které vás doslova nabijí! Protože najednou budete žít život naplněný smyslem a radostí.

Dovolte si ten přepych!

A pokud nevíte, jak začít sami, věřte, že odborníci Životní poradny vás nasměrují tím správným směrem.

Další zajímavé články: „Jak efektivně řídit sám sebe?

Životní poradna
Všechna práva vyhrazena © 2010-2018 Nikola Šraibová, Michaela Lišková

Copyright | Zajímavé odkazy | Životní koučink Praha, Šťastná žena, Vztahový koučink Mentální trénink a sportovní koučink