Počasí


Rozhovor s poradci Životního průvodce

Napsala: nezávislá redaktorka

Datum: 2. února 2011

„Víme, že každý může být šťastný!“

Obě jsou přesvědčené, že neexistuje problém, který nemá řešení. Obě chtějí a umí pomáhat lidem dostat se z jejich trablů. Proto se v létě roku 2010 spojily a založily v Praze Životního průvodce…. Seznamte se s Mgr. Nikolou Šmorancovou a Ing. Michaelou Liškovou, koučkami, které mohou i vám pomoct žít podle vašich představ!

Žijeme v době, kdy má každý druhý spoustu trápení, starostí, je přepracovaný, unavený, nešťastný, nemocný… Neumíme se zastavit, odpočívat, plnit si své sny… Byl snad právě tohle důvod, proč jste se rozhodly založit Životního průvodce a začít lidem tak trochu pomáhat?

Nikola Šmorancová: Ano, i toto byl důvod. Nešťastných lidí bohužel přibývá i díky dnešní uspěchané době. Lidé na sebe nemají čas, a to je velká škoda. My jsme tady od toho, abychom jim pohled na sebe sama změnily a ukázaly jim, že život se dá žít i jinak. Šťastně a naplněně.

Míša Lišková: Ten pravý důvod je skutečně ve splnění svých snů. Lidé znají své sny, vědí, co by v životě chtěli mít, ale ke splnění jim něco chybí, a to je dotažení věcí do konce. My je učíme věci dotahovat do konce pomocí jejich schopností.

Lidé si asi pod vaším příslibem pomoci nedokážou představit, co je čeká. Můžete nám přiblížit, jak probíhají setkání s vámi od objednání se po poslední konzultaci?

Nikola Šmorancová: Naším cílem je, aby klient zjistil, že to, co mu nabízíme, je investice do sebe samotného. Proto, aby se sám přesvědčil o tom, že jsme pro něj to pravé, nabízíme prvních 90 minut konzultací zdarma. Celkový počet setkání je ale individuální - záleží na každém klientovi, jak přistoupí ke své situaci, kterou se rozhodne řešit. V průměru ale můžeme mluvit o 12 sezeních v délce jedné a půl až dvou hodin. S klientem situaci pečlivě rozebereme a na základě silných koučovacích otázek pracujeme na možnostech řešení a plnění jeho stanovených cílů. Příznivý efekt přitom zaznamenáváme většinou již po první konzultaci.

Míša Lišková: Na prvním sezení si klient ujasní co chce a je schopen ve svém životě změnit. To je podstatná část celého koučovacího sezení, ze kterého se vychází. Na jeho základě se každý sám rozhodne, zda bude chtít k vysněným změnám ve svém životě dojít. Pokud se rozhodne, že ano, čeká ho celkem jedenáct náročných schůzek, kdy si z každé odnese uvědomění, že se posunul o krok, někdy skok ke svému cíli. Základem vztahu každého klienta a jeho kouče je silný vztah založený především na hluboké důvěře.

Proč jste se rozhodly nabízet úvodní konzultace zcela zdarma?

Nikola Šmorancová: Právě z toho důvodu, že každý potřebuje vědět, zda mu sedí kouč i systém konzultací. Kromě toho – víme, že koučink není úplně levná záležitost, a my chceme klientům dopřát možnost zjistit, že se jim taková investice vyplatí. Často je pak totiž tou nejlepší, kterou pro sebe udělali. Práce na sobě a výsledný efekt je k nezaplacení!

Míša Lišková: Nechceme, aby se klient dostal do situace, že něco musí. Proto je první návštěva ve všech směrech, nejen v tom finančním, výhodná. Na ní se klient seznámí se svým koučem, s postupem při možném řešení problémů a získá představu o používaných metodách. Navíc se ujistí, zda nás k tomu, aby ve svém životě něco změnil skutečně potřebuje, či nikoli. To všechno dohromady mu pak pomůže se rozhodnout, zda s námi začne pracovat.

Jak často na konzultace klientům odporučujete chodit?

Nikola Šmorancová: Jak už jsem říkala, počet konzultací je individuální a záleží na každém klientovi zvlášť. My nabízíme transformační koučování, které se skládá z celkem 12 sezení. Doporučený interval mezi jednotlivými setkávání je týden až 14 dnů. To se nám osvědčilo jako nejefektivnější, ale není problém systém přednastavit podle časových či finančních možností klienta. Snažíme se každému vyjít vstříc a očekáváme pouze klientovu touhu udělat v životě změnu, aktivně se na ní podílet.

Míša Lišková: Zmíněný aktivní přístup klienta je velmi důležitý a vždy vyplyne z každého sezení. Intervaly mezi jednotlivými schůzkami se dají upravovat podle časových možností každého klienta. Dokonce se velmi často stává, že si někteří nastaví 14 denní cyklus a po třetím sezení zjistí, že by jim víc vyhovoval týdenní. Důvodem jsou jasně viditelné výsledky.

A co ti, kteří to k vám mají daleko? Vycházíte jim vstříc například konzultacemi po telefonu či internetu?

Nikola Šmorancová: Ano, i na to jsme myslely. Pro klienty, kteří to mají do Prahy daleko, nabízíme konzultace prostřednictvím telefonu či programu Skype. Klienti tak ušetří mnoho prostředků za cestu a také svůj čas.

Míša Lišková: Já osobně mám bohaté zkušenosti s prací přes Skype. Téměř polovina mých klientů jsou z různých částí Evropy a světa. Pro ně je spolupráce prostřednictvím Skype tou nejlepší alternativou. Mám rovněž klienty, kteří chtějí zůstat v naprosté anonymitě a my respektujeme jejich požadavky.

S čím vším se na vás mohou lidé obracet?

Nikola Šmorancová: Prakticky se vším, co je trápí v oblasti vztahů, zdraví, práce či financí. Jak říkáme s kolegyní Míšou, vše má své řešení, pouze záleží na tom, jak se k tomu sami postavíte. Vždy a kdykoliv je možnost udělat změnu, nejtěžší je ale udělat rozhodnutí k této změně a převzít odpovědnost za svůj život.

Míša Lišková: Lidé často se svými potížemi zůstávají sami, a to ze dvou důvodů. Za prvé bývá jejich okolí daným problémem přesycené a nechtějí ho dále poslouchat. Druhým důvodem je pocit viny a studu. Klienti se velmi často stydí před svými blízkými, nechtějí o svých věcech hovořit, což je přivádí k nám, nezávislým a nestranným pozorovatelům, kteří je neviní ani nesoudí. Ať už je trápí cokoliv, pomůžeme jim nebo je nasměrujeme k účinné pomoci. Ale rády bychom, aby si lidé zvykli své problémy sdílet, řešit, překonávat. Neřešené problémy ubírají energii, sebelásku, čas… Je zbytečné se tak trápit.

Nemůže se stát, že si klient zvykne, že veškeré své problémy bude řešit s vámi, a sám toho pak moc nezmůže?

Nikola Šmorancová: Vedeme klienty hlavně k samostatnosti, k tomu, aby byli schopni řešit problémy i bez nás. Ukazujeme jim, jak obrovský mají v sobě potenciál, společně hledáme způsob, jak jej uplatňovat, mít z něj užitek. Učíme klienty nebát se změn, plánovat svůj čas efektivně, trénovat se v komunikaci s druhými a nebrat si zbytečné věci osobně. Asertivita a komunikace jsou hlavní pilíře, které naši klienti začínají brzy ovládat a díky nimž se zlepšuje i jejich pohled na sebe i vlastní sebevědomí.

Míša Lišková: S naší pomocí se klienti učí si všechny své záležitosti řešit sami. Sami si přicházejí na řešení jednotlivých situací. My jim nikdy neradíme, co mají udělat. Máme metody, jak je naučit si se vším ve svém životě poradit sami. My jsme v roli průvodců, kteří ukážou, jak se dá hledat uplatňovat řešení, zbytek je opravdu na klientovi.

Co vás na vaší práci nejvíc fascinuje, baví nebo řekněme uspokojuje?

Nikola Šmorancová: Je to právě ten výsledný efekt po konzultaci, kdy cítíte, že jste klientovi mohla pomoci a že pochopil, co v něm opravdu je. Šťastný a dlouhodobě spokojený klient je opravdu výsledek k nezaplacení.

Míša Lišková: Jde o krásný proces metamorfózy. Z neohrabané housenky se díky kukle vylíhne dokonalý a krásný motýl, který přesně ví, kam patří a co má dělat. A my jsme ta kukla, ve správném čase na potřebném místě.

A kdy přichází čas se s klientem rozloučit?

Nikola Šmorancová: Po každém dvanáctém sezení. V tuto chvíli se fakticky oslavuje, a to doslova.

Míša Lišková: Poté už záleží na klientovi, zda chce otevřít novou koučovací sérii nebo si nastaví dílčí kroky vedoucí k novému cíli. V každém případě odchází s novými návyky, které mu otevírají nový život.

Životní poradna
Všechna práva vyhrazena © 2010-2018 Nikola Šraibová, Michaela Lišková

Copyright | Zajímavé odkazy | Životní koučink Praha, Šťastná žena, Vztahový koučink Mentální trénink a sportovní koučink